Meb Ortaöğretim (Lise) Ek Kontenjan listesi başvuru kılavuzu 11.09.2011

Meb Ortaöğretim (Lise) Ek Kontenjan listesi başvuru kılavuzu 11.09.2011; Milli Eğitim Bakanlığı, fen, sosyal bilimler, anadolu, anadolu öğretmen ve anadolu sağlık liselerinde boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek kayıt hakkı verildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin, ”Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu” doğrultusunda, öğrenciler tarafından yapılan tercihlere göre puan üstünlüğü esas alınmak suretiyle yapıldığı belirtildi.

Kılavuzda yer alan takvime göre son kayıtların 9 Eylül 2011 Cuma günü saat 17.00 itibarıyla tamamlandığı anımsatılan açıklamada, şöyle denildi:

”Ancak her yıl olduğu gibi, bu yıl da kayıt ve yerleştirme işlemleri sonrasında, bazı okullarımızda kayıt hakkı kazandığı okullara kayıt hakkını kullanmayan öğrencilerden meydana gelen ve geçmiş yıllara göre daha az ölçüde olduğu tespit edilen ve ekte sunulan kontenjan boşlukları olduğu görülmüştür. Bakanlığımız, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrencimize isteklerine uygun okulda eğitim imkanı sunulması ve okullarımızın kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla yeni bir kayıt dönemi başlatılmasını kararlaştırmıştır.

Buna göre, sisteme dahil herhangi bir öğretim kurumuna asıl listeden kayıt hakkı kazandığı halde 5–9 Ağustos tarihlerinde kaydını yaptırması gerekirken kayıtlarını yaptıramayan veya kayıt işlemleri tamamlanmayan öğrencilerin bu okullarda boş kontenjan olması halinde kayıtları 12–13 Eylül 2011 tarihlerinde yapılabilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin velilerinin ilgili okul müdürlüklerine başvurmaları gerekmekte olup bu tarihten sonra kayıt yaptırabilmeleri mümkün olmayacaktır. Bunlardan özel yetenek, mülakat ve beden yeterliliğine tabi tutulacakların 12 Eylül 2011 tarihinde okul müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.”

Açıklamada, fen, sosyal bilimler, anadolu, anadolu öğretmen ve anadolu sağlık meslek liselerinde boş kalan kontenjanlara, daha önce ilan edilmiş olan yedek listedeki sıralardan devam edilerek bu okullara kayıt hakkı kazananların 13 Eylül 2011 tarihinde saat 18.00 itibarıyla ”https://e-okul./ adresinden yayımlanacağı belirtildi.

Okulların boş kontenjan sayısına göre kayıt hakkı kazanan öğrencilerin 14 Eylül 2011 tarihinden 15 Eylül 2011 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar kayıtlarını yaptırmalarının zorunlu olduğuna değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Bu saate kadar kaydını yaptırmayanlar kayıt hakkını kaybedecektir. Listede ismi olduğu halde kayıt hakkını kullanmak istemeyen velilerin kayıt hakkından vazgeçtiklerini dilekçeyle ilgili okula bildirmeleri gerekmektedir. Okul yöneticileri kaydını alan öğrencilerin iptal işlemleri ile kayıt işlemlerini anında sisteme işleyeceklerdir. Süresi içerisinde başvuran öğrencilerin kayıtlarının zamanında yapılmamasından okul yöneticileri sorumlu olacaktır. Sisteme dahil olan ancak yukarıda sayılan okulların dışında kalan; meslek, anadolu meslek, teknik liseler ile anadolu imam hatip liselerinin boş kalan kontenjanları ile ilgili işlemler Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu’nun 2.9 maddesi hükümlerine göre gerçekleştirilecektir. Değerli veli, öğretmen ve öğrencilerimizin konuyla ilgili her türlü bilgi, talep ve sorunları için Alo Eğitim ‘444 83 83′ hattı hizmetlerindedir”

Açıklamada, 2011 yılı ortaöğretim kurumlarına geçiş sistemi 4. yedek sonrası kontenjan bilgileri ise şu şekilde bildirildi:

KURUM TÜRÜ TOPLAM KONTENJAN BOŞ KONTENJAN DOLULUK ORANI
Fen Lisesi 11778 213 98,19
Sosyal Bilimler Lisesi 2418 56 97,68
Anadolu Öğretmen Lisesi 28320 445 98,43
Anadolu Lisesi 192100 9229 95,20
Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 20400 134 99,34Bu Haberi gezenler bu haberleride gezdi:
Meb Ortaöğretim (Lise) Ek Kontenjan listesi başvuru kılavuzu 11.09.2011 Facebook'ta Paylaş
Meb Ortaöğretim (Lise) Ek Kontenjan listesi başvuru kılavuzu 11.09.2011 yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Etiketler :

Yorum Yapın!

Yorum ekleyebilir yada yazı için geribildirim gönderebilirsiniz. Bu yazı için yorumlara abone ol subscribe to these commentsRSS.

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır. Hani benim Gravatarım?.