Hanta Virüsü nedir Nasıl bulaşır

Hanta VirüsüGeçen sene Kene ısırmaları sonucu hayatını kaybeden insanlarımızdan sonra şimdi de Bartın’da adını hiç duymadığım bir virüs tarafından bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Aklıma gelen ilk şey acaba Türkiye biyolojik saldırılarla mı yok edilmek isteniyor. Hatırlarsanız  Keneden önce  Deli dana ve Kuş gribi gibi virüslerle ülkemizin başı ağrımıştı Şimdi ise çıktı.

Peki Hantavirüsü Nedir ?

 Bugün Habertürk’te yayınlanan 12 haberlerine konuk olan Prof. Dr. Güven Çelebi’ye göre Hanta virüsü genel olarak kemirici hayvanlardan ulaşan bu virüs özellikle farelerin dışkı ve idararlarından bulaşabiliyormuş. Fare dışkılarının toz olarak havada buharlaşması ile meydana gelebileceğini söyleyen Güven hoca bu hastalıktan kurtulmak için başta temizlik geliyor.

Nasıl bulaşır:

-Pamuk faresi Sigmodon hispidus bir hantavirus taşıyıcısıdır ve kırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için bir tehlike teşkil ederler.
-Hantavirüs çeşitli kemirgen türleri vasıtasıyla taşınır. Hastalığın bulaşması hastalıklı kemirgenlerin dışkısı, idrarı veya salyasıyla doğrudan temas yoluyla olmakta ya da bu hastalıklı kemirgenlerin dışkısı, idrarı veya salyasının hava yoluyla solunmasıyla meydana gelir.
-Hantavirüs insandan insana bulaşmaz (bu henüz kanıtlanmamıştır).
-Fareler bu virüsten etkilenmezler, sadece taşıyıcıdırlar.1 ay ile 12 ay boyunca bu virüsü dışkı veya idrar yolu ile etrafa yayarlar.

Belirtileri:

– ateş ve titreme
– böbrek fonksiyon bozukluğu
– basagrisi
– Kas, kol ve bel ağrısı
– bulanti veya kusma
– ishal
– gecici bulanık görme
– öksürük
– solunum bozukluğu
– deri veya mukozal kanama (ciltte kanama)

belirtilerin bir kısmı veya tamamı gözükebilir. Grip ile neredeyse aynı belirtilere sahiptir.

Tetiklediği hastalıklar:

Akciğer hastalığı, akut böbrek yetmezliği veya hemorajik ateş..

Teşhisi

1. Virüs izolasyonu
2. PCR yöntemi
3. Serolojik test yöntemiyle: ELISA ve Immünfloresansta testi

Tedavisi:

Farelerden insanlara geçen hanta virüsünün, kesin bir tedavisi yoktur. Virüsü taşıyanların büyük bölümü kurtarılamıyor. Bilimadamları bu virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları sürdürmektedir.

Kuluçka dönemi:

Bu virüsün kuluçka dönemi 12 ila 21 gündür.İstisnai durumlarda 5-60 gün arası olabilir.

Önlemler:

-Farelerden (özellikle tarlada çalışanlar tarla farelerinden) uzak durulmalı.
-Farelerin bulunduğu ortamlarda çalışırken eldiven kullanmak ve maske(ağızlık) takmak gerekir.
-Bulaşma şüphesi varsa ilk olarak vücudunuzun bu virüsle temas etme ihtimali olan kısmını dezenfekte edip en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.Bu Haberi gezenler bu haberleride gezdi:
Hanta Virüsü nedir Nasıl bulaşır Facebook'ta Paylaş
Hanta Virüsü nedir Nasıl bulaşır yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yorum Yapın!

Yorum ekleyebilir yada yazı için geribildirim gönderebilirsiniz. Bu yazı için yorumlara abone ol subscribe to these commentsRSS.

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır. Hani benim Gravatarım?.