Anasayfa » Arşiv

anket sonuçları Etiketi için Arşiv

Haziran 2013 Son Seçim Anketi SONUÇALARI, Sözcü Gazetesi için araştırmalar yapan Gezici Araştırma Şirketi’nin son anketinde çarpıcı rakamlar ortaya çıktı.

Son bugün seçim olsa anketine göre Ak Parti ve CHP arasındaki fark 7 puana geriledi. Ankette AK Parti yüzde 38.5 oranında oy alırken CHP yüzde 31.8 ile adeta oy patlaması yaşadı. MHP oyları da yükselişte ve anketteki oy oranı yüzde 18.5. BDP ise yüzde 8.2 seviyesine çıktı. 

2013 Mart Ayı Seçim Anketi SONUÇLARI ; Masrt ayı Seçim Anketi araştırmanın sonuçlarına göre, Ak Parti’nin oyları yine %50 sınırının altına inmemiş görünüyor.
CHP’den MHP’ye doğru küçük bir kıpırdanma gözükse de, bu kıpırdanmanın belirgin bir tercih değişikliğine yol açtığı tespiti yapılamıyor henüz.
Bu veriler üzerinden yola çıkılarak dinlediğim analiz sonuçları ise şöyle oldu:
“Oy oranlarını sürecin gidişatı etkileyecek.”
“PKK’nın sınır dışına çıkışı gerçekleşirse, çözüm sürecine dönük destek daha da artacak ve Ak Parti’nin oyları daha da yukarılara çıkacak.”
“Referandumda ortaya çıkan %58’i bir …

Ekim 2012 Son Seçim Anketi SONUÇLARI ;
MHP’nin genel başkan adaylarından Koray Aydın elindeki son anketi açıkladı. Ankete göre MHP ve AK Parti’nin oyları uçuyor.
Son yapılan ve kamuoyuna açıklanmayan bir ankete göre MHP’nin büyük oy oranına yükseldiğini savunan Aydın, “AK Parti’nin oyunun yüzde 23,5’i MHP tabanlı. Bunu Türkiye geneline vurduğunuz zaman yüzde 12’ye tekabül eder. Hem AK Parti, Hem CHP’nin yaptırdığı anketlere göre ise MHP ikinci parti çıkıyor. MHP’nin tek başına alabileceği en fazla oy oranı ise yüzde 40 olur.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV – Star ortak yayınında Erhan Ertürk’ün moderatörlüğünde canlı yayınlanan programda, NTV Yayın Koordinatörü Nermin Yurteri, Star Haber Koordinatörü Nazlı Öztarhan ve Sabah gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas’ın sorularını yanıtladı.
NTV Yayın Koordinatörü Nermin Yurteri’nin Başbakan Erdoğan’a son oy oranlarını sorması üzerine, Erdoğan 5 araştırma şirketinin son ortalamasını açıkladı.
Erdoğan’ın açıklamasına göre oy oranları şöyle: AK Parti yüzde 52,1 –  CHP 24,2 – MHP 13,3 – BDP 6,2.

GENAR 2012 Seçim Anketi SONUÇLARI ; Genar’ın araştırmasına göre bugün seçim olsa AK Parti yüzde 51.1 oy ile galip gelirken, katılımcılar Erdoğan’ın cumhurbaşkanı (yüzde 40.7) veya başkan (yüzde 35.7) olmasını istedi
Genar Araştırma Şirketi’nin Türkiye’de sosyal, ekonomik ve politik konular ile ilgili seçmenin algısını değerlendirmek üzere yaptığı araştırmaya göre bugün gerçekleşecek bir seçimde AK Parti yüzde 51.1, CHP yüzde 24.5 ve MHP yüzde 12.4 oy alacak. Katılımcıların yüzde 40.7’si 2014 yılında Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı görmek istediklerini dile getirdi. “Başkanlık …